BlogEndüstriyel KimyasallarıAerosil 200 – Silikon Dioksit Nedir ? Kullanım Alanları

16 Mart 2022by admin

Görünümü : İnce Kristal Toz

Kimyasal Adı : Amorphous Fumed Silica, Silicon Dioxide

Kimyasal Formülü : SiO2

Ambalaj Şekli : 20 Kg Çuvallarda

Tanımı ve Kullanım Alanı :

Aerosil-200, 200 m2/g spesifik bir yüzeye sahip hidrofilik dumanlı bir silika’dır. Silika dioksit (SiO 2 ), aynı zamanda silika olarak bilinen, dünyanın en zengin iki maddesinden üretilen doğal bir bileşiktir. Çoğu kuartz şeklinde tanınan silikon dioksit doğal olarak suda, bitkilerde, hayvanlarda ve dünyada bulunur. Dünya kabuğu yüzde 59 silika ve gezegendeki bilinen kayalardan yüzde 95’ten fazlasını oluşturuyor. Bir kumsalda oturduğunuzda, ayak parmaklarınız arasına giren kum biçimindeki silisyum dioksittir.

Kullanım Alanları

  • Genel olarak koyulaştırma ve kuvvetlendirme için kullanılır.
  • Boyalar ve kaplamalar, doymamış polyester reçineleri, tabaka haline getirilmiş ve jel örtüler, HTV ve RTV-2K silikon kauçuk, yapıştırıcılar ve kapayıcılıar, baskı mürekkepleri, yapışık bileşikler ve jeller, bitki koruma, gıda ve kozmetiklerde kullanılır.
  • Sıvı sistemler, bağlayıcılar, polimerler vs…’nin reolojisinin ve dixotropisinin kontrolü; çökme karşıtı, kalınlaştırıcı (koyulaştırıcı) ve anti-sagging ajanı olarak kullanılır.
  • HCR ve RTV-2K silikon kauçuğunun pekiştirilmesi; tozun serbest akışkanlığının ve kekleşme karşıtı karakteristiklerinin düzeltilmesinde kullanılır.