BlogEndüstriyel KimyasallarıHafif Soda Nedir ? Kullanım Alanları

15 Mart 2022by admin

Görünümü : Beyaz, katı higroskopik tozdur.

Kimyasal adı : E500, Soda, soda kristali, soda külü,

Kimyasal Formülü : Na2CO3

Ambalaj Şekli : 50 kg. lık torbalarda.

Özellikleri : Karbonik asidin sodyum tuzudur. E500

Tanımı ve Kullanım Alanları :

Sodyum karbonat (aynı zamanda çamaşır sodası , soda ve soda kristaller , ve benzeri gibi monohidrat formunda kristal karbonat ), Na 2 CO 3 , suda çözünür olan sodyum tuzu arasında karbonik asit .

Genellikle beyaz bir toz, monohidrat oluşturmak üzere kolayca emilen kristalin bir dekahidrat olarak bulunur . Saf sodyum karbonat, higroskopik (havadan nemi emer) beyaz, kokusuz bir tozdur . Çok alkalin bir tada sahiptir ve suda orta derecede basit bir çözelti oluşturmaktadır. Sodyum karbonat, yurtiçinde su yumuşatıcısı olarak günlük kullanımı için iyi bilinmektedir . Tarihsel olarak, Ortadoğu’ndaki bitki örtüsü, İskoçya’dan gelen sperm ve İspanya’dan gelen deniz yosunu gibi sodyum açısından zengin topraklarda yetişen bitkilerin küllerinden çıkarıldı. Bu sodyum açısından zengin bitkilerin külleri, kereste küllerinden belirgin bir şekilde farklıydı ( potas yaratmak için kullanılıyordu)), “soda külü” olarak anılmaya başlandı. [12] Sentetik olarak, tuz ( sodyum klorür ) ve kalkerden , Solvay süreci olarak bilinen bir yöntemle büyük miktarlarda üretilir

Kullanım Alanları

  • Çamaşır ve özellikle tüllerin beyazlatılmasında kullanılır. Sodyum karbonat sularda sertlik yapan iyonları karbonat halinde çöktürüp ortamdan uzaklaştırır. Bu şekilde çamaşır makinalarında yumuşatıcı olarak kullanılır.
  • Cam üretiminde kullanılan en önemli kimyasaldır. Kumla soda birleştirilerek çok yüksek ısıya yükseltilir ve aniden soğutulur. Bu şekilde cam üretilir.
  • Tekstil sektöründe reaktif boya kullanıldığında sodyum karbonat boya ve lif arasındaki bağı oluşturmak için kullanılır.
  • Gıda katkısı olarak asit düzenleyici, anti-caking ajanı ve stabilizatör olarak görev yapar. Şerbet tozu üretiminde kullanılır.
  • Tuğla yapımında ıslatma ajanı olarak görev yapar, bu şekilde kil extrude edilirken daha az suya ihtiyaç olur.
  • Diş macunlarında köpük ajanı olarak kullanılır. Sürtünme yaratır ve ağız pH ını yükseltir.