BlogSarf MalzemelerPCR Tüpleri Nedir? Kullanım Alanları

18 Mart 2022by admin

Özellikle covid testleri başta olmak üzere bir çok test için numunenin doğru şekilde alınması, taşınması ve doğru ürünlerle test cihazlarında çalışılması oldukça önemlidir. Kişilerden alınan kan ve sürüntü örnekleri, laboratuvarlarda test edilebilmesi için önce test cihazı ile uyumlu PCR tüplerine konulmaktadır. Son dönemlerde pandemi sürecinden dolayı PCR laboratuvarlarında, en çok ihtiyaç duyulan sarf malzemeleri arasında yer almaktadır.

PCR tüpleri DNA aranması amacıyla Polymerase Chain Reaction yönetimi ile araştırmalar yapmak üzere 1985 yılında bulunmuş ve üretilmeye başlanmıştır. Laboratuvar sarf malzemeleri bölümünü inceleyerek tüm ürün çeşitlerini görüntüleyebilirsiniz.

PCR Tüpleri Ne İşe Yarar?

PCR laboratuvarlarında yapılacak olan çeşitli testler için çeşitli sarf malzemelerine ihtiyaç duyulur. PCR tüpü ve ekipmanları bu sarf malzemelerinden birisidir ve en fazla ihtiyaç duyulan ürünlerdendir. PCR cihazlarında, tüplerin belirli bir sisteme göre dizilmesini ve santrifüj yapılarak, analizlerin daha kolay yapılmasını sağlamaktadır. Tüp çeşitleri, 4’lü, 8’li gibi strip sıralı tüp ve özel kapak sistemlerinden oluşur.

PCR Tüp Çeşitleri

PCR tüp sarf malzemesine ihtiyaç duyulduğunda, laboratuvarlarda kullanılmakta olan PCR cihazlarına uyumlu olacak şekilde temin edilmelidir.

Sipariş verilebilecek PCR tüp çeşitleri şunlardır;

  • 0,1 ml optical 4’lü Strip PCR tüpü,
  • 0,2 ml veya 0,1 ml 8’li Strip PCR tüpü, şeffaf veya mat beyaz
  • 1,5 ml mikrosantrifüj tüpü,
  • 2,0 ml mikrosantrifüj tüpü,

Her tüp çeşidinin kendisine özel birçok özellikleri vardır. PCR tüp çeşitlerinde, beyaz mat ya da şeffaf model seçenekleri bulunuyor. Sıralama sayısına göre bir pakette yer alan tüp sayısı da değişmektedir.

PCR Tüpü Özellikleri

Laboratuvarlarda yapılacak testlerin doğru sonuç verebilmesi için PCR tüp sarf malzemelerinin sahip olması gereken özelliklerin bilinmesi gerekir. PCR tüplerinin en önemli özelliklerinden birisi, tüp kapağının sızdırmaz olması ve kapandıktan sonra buharlaşma oluşturmamasıdır. Sıcaklık geçirgenliği yüksektir ve düşük ısıl kütleye sahip olmalıdır. Ürün siparişlerinde bu özellikler her zaman göz önünde bulundurulur.

PCR Kullanım Alanları

PCR testleri bazı hastalıkların tespiti için yapılan çalışmalarda kullanılmaktadır. PCR laboratuvarlarında yapılacak olan testler daha çok, kalıtsal hastalık tanılarını konulması, gen tanısı araştırmaları ve kanser oluşum nedenleri, covid pcr testleri gibi amaçlar için kullanılmaktadır. Test için hastalardan alınan numuneler, PCR tüplerinde muhafaza edilir ve test cihazına konularak test sonuçlarına ulaşılmaya çalışılır. Günümüzde nokta mutasyonların belirlenmesinde kullanılmaktadır.