BlogEndüstriyel KimyasallarıSodyum Benzoat Nedir ? Kullanım Alanları

16 Mart 2022by admin

Görünümü : Beyaz Toz

Kimyasal Adı : E211, Benzoate Of Soda

Kimyasal Formülü : NaC6H5CO2

Ambalaj Şekli : 25 Kg. Lık Torbalar

Tanımı ve Kullanım Alanları :

Sodyum benzoat, birçok ürünün içerisinde yer alan sodyum benzoat, koruyucu madde olarak tercih edilen bir tür tuz türevidir. Bazı ürünlerin içerisine tat vermek için de kullanılan bu madde gıda ürünlerinde fazla kullanılmamalıdır. En fazla %0,1 şeklinde kullanılması uygun görülmüştür. Sodyum benzoat maddesinin gıdalar da fazla kullanılması kişiler de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Verilen ölçünün üzerinde alınan bu madde kişiler de zamanla obezite gibi sorunlara yol açabilir ve ilerleyen günler de ciddi olumsuzluklara neden olabilir.

Gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatmak için kullanılan sodyum benzoat, baş da meşrubat olmak üzere konserve ürünler, diş macunları, ilaçlar ve turşular kullanılmaktadır. Sodyum benzonat hazır gıdaların içerisinde ne kadar kullanıldığı ürününün içindekiler kısmında yazabilir. Sodyum benzonatın etken maddesi olan benzonik, bitkiler de veya hayvanlar da tabi olarak bulunmaktadır. Pek sağlıklı olarak görülmeyen bu madde hemen hemen her hazır gıda da bulunmaktadır.

Hazır yemekler, sucuk, salam, boya içerek içecekler, cips, hazır köfte harçları, hazır soslar, meyve suları ve şekerlemeler de sodyum benzoat yer alabilir. Bu ürünlerin raf ömrü biraz daha uzun olduğu için içerilerinde katkı maddesi olması kaçınılmaz olacaktır.

Kullanım Alanları

  • Sodyum Benzoat, gıda sektörlerinde ve bazı endüstriyel ürün üretimlerinde koruyucu olarak kullanılır. Gıda sanayinde ve bilhassa gazlı içecekler ve benzeri meşrubatlarda, turşularda, ketçap ve benzeri soslarda, marmelat ve reçellerde, margarin, zeytin üretiminde, işlenmiş balık ürünlerinde ve şekerlemelerde yaygın olarak kullanılır.
  • Sodyum Benzoat, üretilen gıda ürünlerinin küf ve mantarlara karşı dirençli olmasını sağlayan bir gıda katkı maddesidir. Bununla birlikte gıda renklerini de koruma özelliğine sahiptir.
  • Tüm gıda koruyucularında olduğu gibi aşırı kullanımı, gıda ürünün tadına etki edebilir. Gıda koruyucularında olduğu gibi, Sodyum Benzoat genellikle % 0.1 ile % 0.2 oranında kullanılması tavsiye edilir.