BlogSarf MalzemelerBSL Laboratuvarları Için Buhar Sterilizatörü Ve Otoklavlar Nedir ? Kullanım Alanları

21 Mart 2022by admin

Laboratuvarlarda sterilizasyon için belirli bir sıcaklık ve basınç altında belirli bir sürede doymuş su buharı kullanılarak bulaşıcı ajanların öldürüldüğü basınçlı sistemler otoklavlardır. Bu sayede sterilize edilen malzemeler tekrar kullanılabilir ve tehlikeli atıklar da güvenli şekilde bertaraf edilebilir.

Sterilize edilen materyal ve cihazın kullanıldığı yerin iş hacmine göre farklı boyutlarda ve kullanım şekillerinde otoklavlar vardır.

Burada bahsedeceğimiz otoklavlar büyük kapasiteli ve BSL laboratuvarlarında kullanılan otoklavlardır. Otoklavları anlatırken laboratuvarınız için uygun otoklavı nasıl seçebileceğinizi de sıralamış olacağız.

Laboratuvarlarda kullanılan otoklavları farklı şekillerde sınıflandırmak mümkündür. Temel olarak, kullanıcı seçimini yönlendirmek için cihazın kurulacağı alanın alt yapısına göre sınıflandırabiliriz.

Buhar Kaynağına Göre Otoklav Tipleri

    • Buharlı Otoklavlar:

kurulum alanında merkezi bir buhar kaynağı ile beslenen cihazlardır. Cihaz hazır buhar ile beslendiği için çalışma süreleri kısadır.

    • Elektrikli Otoklavlar :

yapısında dahili bir buhar jenaratörü olup, sterilizasyon için gerekli buharını bu jeneratör ile üretir. Buharın baştan üretimini gerektirdiği için çalışma süresi uzayacak ve enerji tüketimini artacaktır.

Distribütörlüğünü yapmakta olduğumuz Miele Group üyesi Steelco markasında Buhar otoklavı, elektrikli otoklav ve hem dahili jeneratörü olan hem de merkezi buharı kullanan kullanıcı isteğine göre özelleştirilebilen otoklav sistemleri bulunmaktadır.
UV Dekontaminasyonlu Cihazlarımız için; PHCBi IncuSafe CO2 İnkübatörleri linkinden ürünlerimizi inleceyebilir ve sunum talep edebilirsiniz.

Havanın Hazneden Boşaltılmasına Göre Otoklav Tipleri

    • Gravity:

Buhar hazneye verilir ve sterilizasyon başlayana kadar haznedeki hava yerçekimi etkisiyle yer değiştirir. Döngü süreleri uzundur.

    • Negatif Basınç Değişimi:

Buhar verilmeden önce haznedeki hava bir vakum pompası ile sterilizasyon öncesi çekilir. Bu yöntemle içeriden daha fazla hava alındığı için döngü süresi en kısa olan yöntemdir.

    • Pozitif Basınç Değişimi:

Bir alanda biriktirilen buhar basınçla hazneye verilir ve sterilizasyon başlar. Döngü süresi kısadır.

Her laboratuvarın ihtiyacına göre özelleştirilebilen otoklavlar, kullanılacağı laboratuvar güvenlik seviyelerine göre bazı seçimleri zorunlu kılar.

BSL-1 ve BSL-2 laboratuvarlarında otoklavlar için eklenmesi gereken bir zorunluluk yokken, BSL-3 ve BSL-4 laboratuvarlarında yüksek riskten kaynaklı bazı gereklilikler mevcuttur.

BSL-3 Ve BSL-4 Laboratuvarı Otoklavları İçin Gereklilikler

– Çift Kapı (Pass-Through)

Cihazlar kirli ve temiz alan arasında durur ve Çift Kapılı (Pass-Through) özelliktedir. Böylece içeriye yerleştirilen materyalin ayrıca paketlenmesine gerek yoktur. Çıkış yaptığı alan temiz alandır. Bütün otoklavların ortak özelliği olan hazne içindeki basıncın ortam basıncıyla aynı olmadan kapı açılışına izin verilmemesi bu otoklavlarda da geçerlidir. Ek özellik olarak Çift kapılı otoklavlarda bir kapı açıkken diğeri açılamaz. Bu güvenlik önlemleriyle birlikte kirli alandan temiz alana kirletici ajanların geçişi engellenmiş olur. Her iki kapının kapalı olma durumu kontrol edilmeden sterilizasyon döngüsü başlamayacaktır.

Steelco otoklavlarında kapılar her iki taraf için de menteşeli ya da sürgülü (otoklav boyutuna göre vertical ya da horizontal) olabilir.

Çift Kapılı Otoklavlar (Pass-Through) linkinden ürünlerimizi inceleyebilir ve sunum talep edebilirsiniz.

– Bioseal

Personel güvenliği için zorunludur ve Kirli alan ile temiz alan arasında pozitif bir sızdırmazlık sağlar. Bu otoklavlar bir duvar açıklığına yerleştirildiği için tehlikeli ve güvenli alan arasında bir geçiş olmadığından emin olmak gerekir.

Bioseal otoklavın dört tarafına kaynaklanmış çelik veya paslanmaz çelik plakadan oluşur. Bu çerçeve otoklavın üzerinde içeri doğru uzanır ve üzerine dayanıklı silikon bir conta yerleştirilir. Bioseal dayanıklı ve hava geçirmez olmalıdır.

Bioseal BSL-3 ve BSL-4 laboratuvarları için olmazsa olmaz bir zorunluktur.

– Atık Dekontaminasyonu

Daha önce otoklavları hazne içindeki havanın atılmasına göre sınıflandırmıştık. İşte bu hazne içinden atılan havanın atık kanalına verilmeden önce dekontamine edilmesi gereklidir.

Atık dekontaminasyon gerekliliğini otoklavın bir döngü sürecini düşündüğümüzde daha rahat anlayabiliriz. Otoklava riskli ajanlarla kirli malzeme yerleştirilir, kapılar kapanır ve cihaz haznedeki havayı boşaltmak için çalışır. Bu sırada haznede kirletici ajanlara sahip hava vakum pompası dahil haznenin atık hatlarına yayılır ve kontamine eder. Bir sonraki döngünün güvenliğini riske atar. Bu kirliliği önlemek için üretici firmaların sunduğu farklı atık dekontaminasyon yöntemleri mevcuttur.

– İç HEPA Filtre

Bu yöntemde otoklav haznesi içine 0,2 um gözeneğe sahip bir HEPA filtre yerleştirilir. Bu filtre ile aeresol halinde yayılabilecek kontaminantlar tutulmuş olur. Filtre de hazne içinde olduğu için sterilizasyon sırasında buhar ile temizlenmiş olur. Servis için teknisyen gerektirmez.

– Dış HEPA Filtre

Otoklav haznesi dışına yerleştirilen 0,2um gözeneğe sahip HEPA filtre ile gerçekleştirilir. Atık, drenaj kanalına gitmeden önce bu filtreden geçirilir. Filtre bir muhafaza içinde tutulur ve burada buhar ile sterilize edilir. Buradaki sıcaklığı kontrol etmek için ayrı bir prob olmalıdır. Hazne içindeki yoğuşma döngü sonuna kadar atılmaz ve sterilliği kontrol edilir. Filtreler sık sık kontrol edilmelidir. Değişim için teknik destek gerektirir.

– Harici Dekontaminasyon Odası

Atık, bakterileri yok etmek için ayrı bir dekontaminasyon tankına aktarılır. Burada sıcaklıkla birlikte dekontaminasyon işlemi gerçekleştirilir. Drenaj kanalına güvenli bir şekilde boşaltma gerçekleştirilir.

Steelco BSL-3 otoklavları için harici dekontaminasyon tankını kullanır ve böylece otoklav dekontaminasyonu tamamlanmış olur. Belirli aralıklarla kontrol edilmesi gereken ve değişmesi gereken parçaları bulunmadığı için (HEPA filtre gibi) servis gereksinimi minimal düzeydedir. Bu özellikle birlikte Steelco otoklavları çıkış tarafında da tam kontrollü kontrol paneli ile birlikte gelir.

Sunmuş olduğumuz Steelco marka otoklavlar standart olarak termal yazıcı ile birlikte gelmektedir. Böylece yazıcı kartuş ihtiyacını ortadan kaldırır. Hazne içleri dikdörtgenler prizması şeklindedir ve sahip olduğu iç hacimden maksimum düzeyde yararlanmayı sağlar. Otoklavların kapıları menteşeli olabildiği gibi vertikal ya da horizontal sürgülü kapı seçeneklerine de sahiptir.

Ayrıca otoklavların uzaktan izlenmesi ve yönetimi için SteelcoData programı kullanılabilir. Böylelikle otoklav odasına girmeden da cihaz ile ilgili döngü bilgilerini alabilirsiniz.

Labor İldam olarak sunmuş olduğumuz Otoklav ürünlerimizin geniş litre seçeneklerini inleyebilirsiniz;

Model Kapı Açılışı Kapasite / Litre
VS 161626/2 L Menteşeli veya Dikey Kayar 110
VS 202038/2 L Menteşeli veya Dikey Kayar 250
VS 262639/2 L Menteşeli veya Dikey Kayar 432
VS 262839/2 L Dikey Kayar 462
VS 262649/2 L Menteşeli veya Dikey Kayar 542
VS 262851/2 L Dikey Kayar 603
VS 262661/2 L Menteşeli veya Dikey Kayar 676
VS 262861/2 L Dikey Kayar 745
VS 263639/2 L Menteşeli veya Dikey Kayar 600
VS 263649/2 L Menteşeli veya Dikey Kayar 750
VS 263660/2 L Menteşeli veya Dikey Kayar 910
VS 264151/2 L Yatay Kayar 905
VS 264175/2 L Yatay Kayar 1330
VS 364872/2 L Menteşeli / Yatay Kayar 2040
VS 355764/2 L Yatay Kayar 2130
VS 415798/2 L Yatay Kayar 3800
VS 398787/2 L Yatay Kayar 4840
VS 3583106/2 L Yatay Kayar 5100
VS 498686/2 L Yatay Kayar 5940
VS 4987103/2 L Yatay Kayar 7170
VS 4383130/2 L Yatay Kayar 7625
VS 4383130/2 L Yatay Kayar 9070