BlogSarf MalzemelerHücre Sayım Cihazları (EVE Ve EVE Plus) Nedir ? Kullanım Alanları

21 Mart 2022by admin

Hücre sayımı günümüzde birçok alanda kullanılan bir yöntemdir, Kök hücre çalışmaları, hücre kültürü çalışmaları, bakteri koloni sayımı, CarT-cell sayımı, maya sayımı, sperm sayımı, vs. birçok sayım yapılmaktadır. En temel olarak hücre kültürü laboratuvarlarında klasik canlı – ölü hücre ayrımı için sayımlar yapılmaktadır.

Hücre Sayımı Ne Ile Yapılır?

Hücre sayımı en basit yöntemle Hemositometre lamı ile yapılabilmektedir. Ucuz fakat tekrarlanamayan sonuçlar veren ve tamamen kullanıcı hatasına açık bir sistemdir. Kullanıcının o anki göz durumu, yorgunluğu, psikolojisi, mikroskop zoom ayarı gibi birçok etken sayım sonucunu etkileyebilmektedir.

Bunun yerine sayım cihazları kullanılmaktadır. Sayım cihazlarının en geniş kapsamlısı Flow Sitometri cihazıdır. Fakat bu cihazda hem çok pahalı bir cihaz hem çok kapsamlı bir cihaz hem de birçok sarf malzemeye ihtiyaç duyan bir sistemdir.

Kolay Yöntem Hücre Sayım Cihazları

Hemositometri lamı ve Flow sitometri yöntemleri dışında Hücre sayım işi için en ideal yöntem Hücre Sayım Cihazlarıdır. Nanoentek firmamızın EVE™ ve EVE™ Plus cihazları ile kararlı, doğru, tekrarlanabilir, hızlı ve kolay bir çözüm bulabilirsiniz.

Hücre Sayımı Nasıl Yapılır?

Hücre sayımı birçok boyama yöntemi ile yapılır. Bu yöntemlerin en basiti trypan blue boyama yöntemidir. Trypan blue boyası canlı hücre zarından geçemediği için canlı hücreler boyanmaz, ölü hücreler boyanır. Kültür işlemi bittikten, hücreler istenilen yoğunluğa ulaştıktan ve hücre kültürü süresi dolduktan sonra, hücre kültürü ortamından media uzaklaştırılır ve hücreler tripsin ile kaldırılıp toplama ( harvest ) işlemi yapılır. Bu işlem sonrasında hücreler bir santrifüj tüpüne alınarak santrifüjleme yapılır. Sonrasında çöken hücreler genellikle 10 µl hücre ve 10 µl trypan blue boyası karıştırılır. 10 µl boya karışımlı örnek tekrar alınır. EVE™ ve EVE™ Plus hücre sayım cihazlarında kullanılan özel sayım slaytlarında bulunan 2 sayım alanından birine yüklenir. Yükleme sonucunda EVE™ ve EVE™ Plus cihazları ekranda gördüğü canlı hücre sayısı, ölü hücre sayısı, ortalama hücre boyutu, her boyuttaki canlı ve ölü hücreleri sayıları, µl deki canlı ve ölü hücre sayılarını alabilirsiniz.

EVE™ Ve EVE™ Plus Avantajları

Nanoentek EVE™ ve EVE™ Plus cihazları tasarımı ve çalışma yöntemi ile diğer marka ve yöntemlerden ön plana çıkmaktadır.

    • Hızlı Sonuç:

EVE™ Plus; manuel zoom ile 1 saniyede, otomatik zoom ile 10 saniyede sonuç EVE™; 10 saniyede

    • Kararlı Sonuç:

Hemositometri lamından daha hassas sonuç alınır ve tekrarlanırken hata payı ortadan kaldırılıp standart sonuçlar alınır.

    • Sonuçlar Kaydedilebilir :

EVE™ cihazı ile sayım sonuçlarını USB ile alır, EVE™ Plus cihazı ile hem USB hem de Wifi ile aktarabilirsiniz.

    • Geniş LCD Ekran :

Dokunmatik ekranları sayesinde hem görüntüleri görebilir hem sonuçları görebilir, isterseniz de geçmiş kayıtları inceleyebilirsiniz.