BlogEndüstriyel KimyasallarıSodyum Hegza Meta Fosfat- S.H.M.F Nedir ? Kullanım Alanları

17 Mart 2022by admin

Görünümü : Beyaz toz haldedir.

Kimyasal Adı : Kalgon, Amorphous Sodium Polyphospate

Kimyasal Formülü : Na6O18P6

Ambalaj Şekli : 25 kg. lık Torbalarda.

Kullanım Alanları :

Sodyum heksametafosfat (SHMP), bileşimin bir heksameridir (NaPO3) 6. Ticaretin sodyum heksametafosfatı tipik olarak, heksamerin bir olduğu polimerik metafosfatların bir karışımıdır ve genellikle bu ismi ile belirtilen bileşiktir. Daha doğrusu sodyum polimetasfat olarak adlandırılır.

Kullanım Alanları

  • SHMP, bir kenetleyici olarak kullanılır ve E numarası E452i altında kullanılan bir gıda katkı maddesi de dahil olmak üzere çok çeşitli endüstrilerde uygulamaları vardır. Bazen sodyum karbonat pH’ı 8.0-8.6’ya yükseltmek için SHMP’ye ilave edilir, bu da su yumuşatma ve deterjanlar için kullanılan bir dizi SHMP ürününü üretir.
  • Sodyum heksametafosfat için önemli bir kullanım, kil bazlı seramik parçacıklarının üretiminde bir çözülme maddesi olarak kullanılmaktadır.
  • Ayrıca, toprak dokusu değerlendirmesi için kil ve diğer toprak türlerini parçalamak için bir dağıtıcı madde olarak kullanılır.
  • Diş macunlarında aktif bir bileşen olarak anti-boyanma ve tartar önleyici içerik olarak kullanılır.
  • Suyun sertliğini alır. Suyu yumuşatarak ortamdaki tozların daha iyi ıslanmasını sağlar.
  • Sabun veya deterjan sektöründe istenmeyen tuzların ve katyonların oluşmasını engeller.
  • Yapay akçaağaç şurubu, konserve sütü, peynir tozu ve dips, taklit peyniri, çırpılmış tepsi, paketlenmiş yumurta akı, biftek, balık fileto, meyve jöle, dondurulmuş tatlılar, salata sosu, ringa balığı, kahvaltılık tahıl, dondurma, bira ve şişelenmiş içecekler , diğer gıdaların yanında, sodyum heksametafosfat içerebilir.