BlogEndüstriyel KimyasallarıStearik Asit Nedir ? Kullanım Alanları

17 Mart 2022by admin

Görünümü : Kremsi beyaz toz

Kimyasal Adı : Octadecanoic acid

Kimyasal Formülü : CH3(CH2)16COOH , (C18H36O2)

Ambalaj Şekli : 25 kg.lık torbalarda

Kullanım Alanları :

Stearik asit, yağlardan ve yağlardan oluşan birkaç büyük uzun zincirli yağ asidi içindir. Hayvansal yağlar, yağ ve bazı bitkisel yağlar gibi gliserid formunda sunulmaktadır. Bu yağlar hidrolizden sonra stearik asit üretirler.

Stearik asit, doğada yaygın olarak bulunan ve karboksilik asitlerin genel kimyasal özelliklerine sahip olan bir yağlı asittir. Neredeyse her türlü yağ ve yağ, hayvansal yağ içeriği nispeten yüksek olan belli miktarda stearik asit içerir. Örneğin, bitkisel yağ içeriği çay yağındaki değer% 0,8, avuç içi yağ% 6 olduğunda, tereyağındaki içerik% 24’e kadar çıkabilmektedir. Bununla birlikte, kakaodaki içerik% 34’e kadar çıkabilir.

Stearik asidin endüstriyel üretimi için iki önemli yaklaşım, yani fraksiyonlama ve sıkıştırma yöntemi vardır. Hidrojene yağa dekompozisyon ajanı ilave edin ve daha sonra ham yağlı asidi vermek üzere hidrolize edin, daha sonra su ile yıkama, damıtma, yan ürün olarak gliserol ile bitmiş ürünleri elde etmek için ağartma yapın.

Çoğu yerli üretici, hayvansal yağ üretiminde kullanılır. Bazı üretim teknolojisi, plastik işleme ve yüksek sıcaklık anında uyarıcı koku üreten yağ asidi damıtımının yapılmamasına neden olacaktır. Bu koku toksik değildir, ancak çalışma koşulları ve doğal çevre üzerinde belirli bir etkisi olacaktır. En ithal edilen stearik asit formu bitkisel yağ hammaddesi olarak alır, üretim süreçleri daha ileri düzeydedir; üretilen stearik asit, istikrarlı performans, iyi yağlama özelliği ve uygulamada daha az koku içerir.

Kullanım Alanları

  • İlaç ve kozmetik sanayinde emülgatör olarak kullanılır.
  • Tekstilde yardımcı madde olarak kullanılır.
  • Kauçukta hızlandırıcı ve yumuşatıcı aktivatör olarak kullanılır.
  • Mum yapımında, pastel boya yapımında kullanılır.
  • Sabunu sertleştirmek amacı ile kullanılır.
  • Havai fişek yapımında alüminyum ve demir gibi metal tozlarının üzerini kaplamak amacı ile kullanılır. Böylece oksidasyonu engelleyerek malzemenin bekleme periyodunu uzatır.
  • Şekerlemelerde glikoz ile beraber kullanılarak sertleşmeyi sağlar.